פרקטיקה | תפקיד המנטורים

אני ארז ליבנה, יוזם התוכנית הסינגולרית. אני מניח שמרביתכם פגשו אותי ביום החשיפה של התוכנית, אז לכם וגם לאלו שטרם, ברוכים הבאים! אני מודה לכולכם נכונותכם לתרום מעצמכם לטובת הצלחת התוכנית.

עתה משמרבית קבוצות התלמידים צוותו למנטורים, אני רוצה לפנות אליכם במספר מילות הנחייה על אופן הפעילות מול הלומדים. ואולם לפני כן אנא סמנו ביומנכם את התאריך *נא להזין את תאריך יום השיא* בו יתקיים יום השיא של התוכנית במתכונת של כנס יזמים שיתקיים בשעות הערב בבית הספר (שעה מדוייקת תמסר בהמשך).

קהל רב מן הקהילה מוזמן וכמובן שחברי כל הקבוצות יהיו גאים להציג את תוצריהם גם בפניכם. זה אומר שיש לפנינו חודש של פעילות. ניתן להספיק הרבה מאד בחודש כאשר מפנים לכך שימת לב וכוונה.

 

תוכנית "בית הספר הסינגולרי" מיועדת לכלל תלמידי שכבת *נא להזין שכבה* בבי"ס *נא להזין שם בי"ס ושם ישוב*, בכל הרמות, ומאפשרת להם לרכוש מיומנויות יזמות ולחוות את החוויה היזמית הראשונה בחייהם. בשבועות החולפים התלמידים נחשפו למרתון אינטנסיבי בן שלושה שבועות של הרצאות, סיורים לימודיים וסדנאות. התלמידים בחרו בעצמם תחומים שבהם הם מעוניינים ליזום, לרב בהשראת התכנים להם כבר נחשפו. התוכנית זכתה בשנת 2018 בפרס חינוך ארצי ונפרשת עתה בכל רחבי הארץ.

תכנית הסינגולריות, על קצה המזלג

לכם קוראים מנטורים, כמקובל בתעשיית הסטרטאפ. באותה רוח אנא פנו לתלמידים כ"יזמים", להמצאה שהם עובדים עליה קיראו "מוצר" ולפעילות שלהם אנא קראו "חברה" (ולא "מיזם" או "פרוייקט"), וזאת מהטעם הפשוט ששפה יוצרת מציאות. בכך שאנו פונים אליהם בשפה שכזו, אנו מעבירים את המסר שאנו לוקחים אותם ואת פעילותם ברצינות ומזמינים אותם לעשות כך גם כן.

מטרת המנטורים היא להיות הדמות הבוגרת עבור הקבוצה, להנגיש ידע ולסייע בקשיים כשאלו מתעוררים. בניגוד לאינסטינקט שלנו כמבוגרים בבואנו למפגש עם צעירים, כמנטורים עלינו להמנע מלפתור ליזמים הצעירים את הבעיות גם אם התשובה ממש לנגד עיניו. במקום המנטור נותן ליזמים להתמודד, שואל שאלות מנחות, מעודד למוטיבציה ומדרבן לעשייה וחתירה קדימה.

זה תמיד חיובי להציע תובנות, אך הכריזו באופן מפורש שהחברה היא של הקבוצה וכי אתם אך ורק יועצים ולכן כל החלטה שתתקבל צריכה להתקבל על ידם. מסיבה זו גם מחשבותיכם הם רק עצה והם בהחלט יכולים לבחור כיוונים אחרים מאלו שנראים נכונים בעיניכם.

הרשו ליזמים לטעות. אפשרו להם להכנס לפינות שבעיניכם הן שגויות. ניתן ללמוד משגיאה הרבה יותר מהצלחה, ויותר משחשוב שהעבודה של היזמים תצליח, חשוב שהם ידעו שכל צעד ושעל בה היה שלהם ולא של אף מבוגר שהתערב בתהליך שלהם. לכן, אם גם לאחר ששאלתם אותם שאלות מנחות הם רוצים ללכת בדרך שנראית לכם שגויה, זה בסדר. הם עשויים לבחור לשנות כיוון בעצמם לאחר שיבינו את טעותם, תיקון דרך  כזה מכונה בשפה יזמית “Pivot”.

התוצר העיקרי של התוכנית הוא לא המוצר שיזמים עובדים עליו, אלא הם עצמם. ללמד אותם איך מרגישה עשייה וחשיבה יזמית, ויצירת תחושת מסוגלות אצלם. כשתסתיים התוכנית הסינגולרית, לא המוצר הוא שילווה אותם בהמשך דרכם אלא תחושת הערך שהם קנו לעצמם בכך שעשו בעצמם דברים שלא חשבו שהם מסוגלים להם.

ארבע פעולות יסודיות:

1. לעודד

מה שעבורכם עשוי להיות פשוט הוא חוויה ראשונה בחייהם והם ירצו מכם אישורים שהם בסדר. האירו את החוזקות של עבודת הקבוצה ושל כל אחד מהיזמים. ביחוד אלו שאתם רואים שקשה להם. הסכימו עם דרכם כמה שרק אפשר, היו נדיבים במחמאות למאמציהם.

2. לאתגר

כאמור למעלה, אם הקבוצה עומדת לעשות משגים נא לא לתקן אותה, לא לעצור אותה ו*לעולם לא* לומר ליזמים שעבודתם לא נכונה או שזה לא יעבוד. במקום, שאלו שאלות מנחות שיסבו את שימת ליבם של היזמים לתחומים בהם עלול להתעורר קושי. למשל, אם אתם חושבים שניצולת האנרגיה הנדרשת למוצר שקול לתחנת כח גרעינית, במקום לומר להם שזה לא מוצר ריאלי, בקשו מהם לנסות להעריך כמה אנרגיה המוצר ידרוש ושלחו אותם לבצע למידה בנושא ולחזור אליכם עם תשובה. בכל מקרה לא להתעקש מול הקבוצה ולתת להם להכשל ולטעות אם הם רוצים. זה המיזם שלהם ולא שלנו המנטורים.

3. לדרבן

מדובר בבני נוער. לעיתים הם מאבדים את הדרך או את המוטיבציה. זה טבעי. וזה קורה גם לנו המבוגרים. כמנטורים מטרתנו לעורר שיח ופעילות אם נרגיש שהקבוצה שקטה או לא פעילה דיה. אם הם לא מגיבים או פעילים דיים חיזרו והזכירו להם מה היעד התוצר הנוכחי שעליו הם שוקדים או מה התוצר הבא המצופה מהם. יש רשימה סדורה של תוצרים אשר כל חברה מתבקשת ליצור והיא תוזכר בהמשך. אם עדיין לא הצלחתם לעורר את הקבוצה היו בקשר עם מי מחברי הצוות ונבדוק פרטנית מה הקושי שלהם.

4.  לאפשר

לעיתים התלמידים יזדקקו למשהו שהם מאמינים בשגגה שהם לא מסוגלים להגיע אליו בכוחות עצמם. לדוגמא קישור לאיש מקצוע רלוונטי שיתן להם עצה, קשר עם לקוח פוטנציאלי, גישה למשאב ייצור כזה או אחר או כניסה לאתר רלוונטי. כמנטורים, הציעו קשרים ותהליכים שעשויים לסייע ליזמים וסייעו להם ביצירת הקשר, אך אל עשו את העבודה עבורם. לדוגמא, אם דרוש לחברה קשר לאיש מקצוע מסויים, הפעילו את קשריכם (ובכללם אותנו דרך קבוצת המנטורים שכאן בשאלות כמו "מי מכיר מהנדס מוצר?" או "מי כול להכניס את התלמידים למבדוק ספינות?"), אך אל תדברו במקומם עם איש המקצוע או בקרו במקומם באתר. אתם רק מנגישים, היזמים הם שיוצאים לפעולה. כן ניתן ואף רצוי להציע להם כיצד להתכונן לשיחה עם איש מקצוע, תוך הכנת שאלות ובקשות רלוונטיות מראש  וכתיבה תוך כדי השיחה את כל שעולה בפגישה.

ההתנדבות שלכם הינה ברובה בקשר מרחוק, דרך ווטסאפ, דוא"ל, סקייפ וטלפון. אתם כמובן מוזמנים לתאם גם מפגשים בשעות שנוחות לכם, או בשעות שהיזמים עובדים בבית הספר על המוצרים שלהם (בימי *נא להזין יום ושעות מפגש סינגולריות כפי שנקבעו במערכת*. שימו לב שהעבודה של היזמים הצעירים אינה מיום *נא להזין את יום מפגש הסינגולריות*'אחד למשנהו אלא באופן רציף במהלך השבוע).

אם היזמים יהנו ויתלהבו מהתהליך היזמי אתם תיווכחו שמרבית הפעילות של היזמים תתקיים לא בבית הספר אלא אחרי שעות הלימוד, בערבים ובסופי השבוע.

אם טרם עשיתם כן, בקשו להכיר בשמם ובמראה את כל היזמים בקבוצה שלכם.

אתם יכולים לפגוש אותם או לחלופין ליזום צ'ט סקייפ, או לבקש מהם לעשות תמונה קבוצתית ושכל אחד מהם יזדהה ויספר משהו על עצמו. גם היזמים ישתפו יותר פעולה לאחר שידעו כיצד אתם נראים אז אתם יכולים לשלוח תמונה שלכם ולספר על עצמכם דבר מה.

בררו היכן הם מצויים בתהליך והאם נתקעו בדרך וצריכים סיוע כלשהו. גם אם היזמים לא מביעים קושי, התעניינו במעשיהם ובקשו שיספרו לכם מה הם עושים מעת לעת.

 

כל התלמידים שמעו בשבוע השלישי של התוכנית הסינגולרית את "משל העץ" אותו הצגתי בפניהם. בקצרה, החברה שהם מקימים משולה לעץ והם מתבקשים להניב ממנו כמה שיותר פירות. כל פרי הוא תוצר ורשימת התוצרים מפורטת למטה. לרב רצוי לגשת לרשימה בסדר השמצויין, אך הדבר נתון לשיקול דעתכם ושל היזמים. אתם יותר ממוזמנים לאתגר את היזמים ביצירת תוצרים נוספים מאלו שמצויינים כאן. בכל שלב על היזמים לדעת על אילו תוצרים הם עובדים ועליכם לדרבן אותם להשלים את התוצר ולהמשיך לתוצר הבא:

כל התלמידים שמעו בשבוע השלישי של התוכנית הסינגולרית את "משל העץ" אותו הצגתי בפניהם. בקצרה, החברה שהם מקימים משולה לעץ והם מתבקשים להניב ממנו כמה שיותר פירות. כל פרי הוא תוצר ורשימת התוצרים מפורטת למטה. לרב רצוי לגשת לרשימה בסדר השמצויין, אך הדבר נתון לשיקול דעתכם ושל היזמים. אתם יותר ממוזמנים לאתגר את היזמים ביצירת תוצרים נוספים מאלו שמצויינים כאן. בכל שלב על היזמים לדעת על אילו תוצרים הם עובדים ועליכם לדרבן אותם להשלים את התוצר ולהמשיך לתוצר הבא:

1. תוצרי ניראות
- שם חברה
- שם מוצר
- לוגו
- כרטיסי ביקור
- דף פייסבוק/אתר/"דף נחיתה" (הכולל לוגו ותקציר על החברה, צוותה ומוצרה)

2. תוצרי מחקר שוק
- מה הם מיזמים ומוצרים מתחרים?
- מי הלקוחות שלכם?

3. תוצרי תכנון מוצר
- שרטוטים (נקיים ומובנים עם הערות)
- דגם לא פעיל (Mockup(

- אבטיפוס בעל פעילות בסיסית (M.V.P(
- ממשק (לאפליקציות)

4. תוצרי שיווק
-  "נאום מעלית" בן 60 שניות המתאר את המוצר  (Pitch)
- תמצית כתובה ב-300 מילים (Blurb(

תוצרי כנס
- מצגת הכולל כל תוצר עד כה (תיאור הצוות, תיאור בעיה, תיאור מוצר, לוגו, שרטוטים ודגמים, תמונות, סרטונים, ו..כל דבר אחר. תפתיעו!)
- הכנת העמדה שכל חברה תציג בה את המוצר שלה בכנס היזמים.

  • מדי פעם תגלו שהיזמים ממציאים המצאה או מוצר שכבר קיימים, או שהם יגלו זאת בעצמם בעקבות מחקר שוק שיערכו. איך מתנהלים במצב כזה?
    ראשית, כשיזמים יגלו זאת הם עשויים לחוות מפח נפש וש"גנבו להם את הרעיון". הסבירו להם שזה קורה הרבה ביזמות, לא רק במסגרת התוכנית אלא גם ליזמים מקצועיים. כמו כן החמיאו להם שזו אינדיקציה לכך שהם חושבים נכון ו"שהם כיוונו לדעת חכמים" ולמוצר שכבר מצליח בשוק.
    שנית, אין בכך בהכרח פסול ולא כל מה שכבר נעשה מחייב התחלת התהליך מהתחלה. יזמות אינה בהכרח חדשנות, והיזמים לא חייבים לעשות משהו שמעולם לא נראה כדוגמתו קודם. אם הם גילו מוצר דומה מאד או זהה, עליהם לעבור תהליך של בידול, שבו הם חושבים מחדש על המוצר שלהם, העלות שלו, הלקוחות שלהם וכד', ומוצאים דרך להצדיק מדוע המוצר שלהם טוב יותר, יעיל יותר במקרים מסויימים, זול יותר או פונה לקהל צרכנים אחר. יש מוצרים דומים רבים בעולם המתקיימים זה לצד זה וגם המוצר שלהם, בחשיבה נכונה, יוכל להתקיים לצד מוצר קיים

בכל בעיה קונקרטית עם הצוות שלכם (התלמידים לא עונים לכם, לא ציוותו אתכם וכד') אנא פנו בפנייה ישירה אל צוות המחנכים, אל  *נא להזין את שם מנהל התוכנית, אחראי\ת המנטורים ורכז\ת השכבה*או אליי, ונפתור את הנושא פרטנית.אל תהססו להעזר בנו עד אשר קיבלתם מענה לשאלותיכם.

ברוכים הבאים לבית הספר הסינגולרי!
אנו מקווים שתמצאו את החוויה מהנה ומרגשת כמו התלמידים

צוות התכנית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *