פרקטיקה | הרצאות

 
 

משימות

שלב שבוע ההרצאות: טבלת המשימות

הפרקטיקות של שבוע ההרצאות

תכנון שבוע ההרצאות

בנו תוכנית, מעניינת, מגוונת ומעשירה, בהתאם לפרקטיקות המוצגות בהמשך דף זה.

את ההרצאות שבצו בגיליון  ״תוכנית ההרצאות״ (קישור לגיליוןן דוגמא). תוכלו גם לעדכן את התוכנית תוך כדי תנועה, במידה וחלים שינויים.

איתור מרצים

  1. המקור הראשון: צוות המיפוי איתר מרצים רבים באמצעות שאלון התנדבות בקהילה. בגיליון ״מתנדבים״ תמצאו מתנדבים ונושאים רבים
  2. המקור השני: מורי בית הספר הציעו מתנדבים. מיצאו אותם בגיליון ״המלצות הצוות״ (קישור לגיליון דוגמא).
  3. המקור השלישי: גלריית ההרצאות מציגה הרצאות מוצלחות מהשנים הקודמות. גליון ״גלריית ההרצאות״ (קישור גיליון לדוגמא) 

מועד ההרצאות

מועד ההרצאות גמיש ותלוי בנוחות המרצים ובלבד שיתקיימו בשבוע הרלוונטי להן. 

בדרך כלל,  משך ההרצאה הוא 45 דקות. במקרים חריגים יכולות הרצאות שכבתיות לארוך גם שעה וחצי.

הרצאות עסקיות והרצאות העשרתיות

ההרצאות נחלקות לשני סוגים: עסקיות והעשרתיות. 

  • הרצאות עסקיות שעניינן יזמות עסקית, יזמות חברתית, תעשייה, מוטיבציה, התנהלות עם כסף, עיצוב, שיווק וכד' מיועדות לשבוע היזמות (שבוע שלישי). 
  • ההרצאות העשרתיות מיועדות לשבוע ההרצאות (שבוע ראשון). בעוד שהשבוע הראשון כולו על טהרת הרצאות, השבוע השלישי כולל הרצאות ספורות בלבד.  על כן, במקרים מיוחדים, ניתן לשלב כמה מההרצאות העסקיות (המיועדות בדרך כלל לשבוע השלישי) גם בשבוע הראשון (אך לא להפך). 

הרצאות שכבתיות

בשבוע ההרצאות מרבית ההרצאות יהיו עם קהל בהיקף של כיתה, כדי להבטיח חווייה יותר אישית ולאפשר שיח עם המרצה המתנדב (משמעות הדבר היא שבמרבית שעות ההרצאות יהיו מספר מרצים שירצו במקביל מול כיתות שונות). על כן, בתוכנית תשולב לא יותר מהרצאה שכבתית אחת ביום, רצוי בתחילת היום. הרצאות שכבתיות מיועדות למרצים מקצועיים ומצויינים שרצוי שכל השכבה תשמע. הרצאה שכבתית יכולה להמשך באופן מיוחד עד שעה וחצי.

מורים כמרצים

תוכנית הסינגוליות מציעה חווייה שונה מחוויית הלימודים הרגילה. על כן, רצוי להימנע מלשלב בתוכנית מורים מבית הספר כמרצים ולהסתמך דווקא על מתנדבים מחוץ לסגל – אלא אם מדובר בהרצאה מיוחדת ושונה מתחומי הלימוד של המורה (למשל מורה שביים סרט ומספר עליו וכד').

פעילות הפגתית

לא ניתן לשמור על קשב רציף, להנות, להשכיל ולקבל השראה מרצף הרצאות הנמשך על יום שלם. זה מעייף לא רק תלמידים אלא גם מבוגרים. לכן, בשבוע ההרצאות חובה לקיים בכל יום פעילות הפגתית ספורטיבית או אומנותית בת  1-1.5 שעות אשר תשובץ במרכז היום (שעות שלישית-חמישית). הפעילות יכולה להיות מועברת על ידי מתנדבים  או מורים לחינוך גופני ואומנות.

אין מפגש מקדים (אודישנים) למרצים

אם יש ספק לגבי התאמת ההרצאה לתלמידים ולתוכנית, ניתן לצלצל למרצה ולשאול בנוגע לתכני ההרצאה ואופן העברתה

האם צריך לשלב כל הרצאה שמתנדב הציע?

לצוות המוביל שיקול דעת מלא בנוגע לשילוב ההרצאות המוצעות ע״י המתנדבים.  אם מטעמים של התאמת תכנים, אילוצי זמן, תכנים דומים אחרים או התרשמות לא חיובית מהמרצה הפוטנציאלי בוחרים שלא להזמינו, הרי שזה בסדר גמור אך יש להודות לו וללוות בהסבר כגון ״יש לנו כבר יותר מדי הרצאות״, ״יש כבר הרצאות בנושא זה״, ״אולי בשנה הבאה״.

תמהיל הטרוגני של ההרצאות

בדף התוכנית במחברת העבודה הדיגיטלית יש לצבוע את נושאי ההרצאות לפי אשכולות נושאים (מדע וטכנולוגיה, חברה ורוח, משפט, תרבויות, ארץ ישראל וכד'). יש לבנות ימים הטרוגניים ככול האפשר ולהמנע מלשבץ באופן עוקב הרצאות בנושאים דומים (לשמשל תכנות וחומרה, רפואה וביוטק, מוסיקה ופיסול, תרבות יפן והעדה הדרוזית). 

הרצאת הורה בכיתה של ילדיו?

יש הורים בעלי העדפה ברורה להרצות לפני ילדיהם או העדפה הפוכה – שלא לפני ילדיהם. בעת בניית התוכנית יש לברר העדפה זו ולהתחשב בה.

גיבוי

יש להכין שלוש הרצאות גיבוי – למקרה שהרצאות יבוטלו לפתע.

כל כיתה ותמהיל ההרצאות שלה

אין כוונה שכל תלמיד ישמע כל הרצאה. לכל כיתה תבנה מערכת נפרדת ובלבד שהיא הטרוגנית ומכילה תמהיל נושאים מגוון.

עדכון המרצים

יש לעדכן כל מתנדב שנבחר להרצות בכל הפרטים החשובים: מועד ההרצאה, מיקום ההרצאות ופרטים רלבנטיים נוספים.

יצירת קשר והכרת תודה

יש ליצור קשר עם כל מי שהציע עצמו כמתנדב וגם אם הוחלט בסופו של דבר לא לשלבו בתוכנית, חשוב להודות לו. מי שמציע את עצמו מצפה להתייחסות, אפילו התייחסות קצרה ובכתב.

משימות

שלב שבוע ההרצאות: טבלת המשימות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *