Asset 8

בית הספר

הסינוגלרי

הנחיית צוות מספר 2: הכנת ההרצאות והסיורים

תוכן העניינים
  Add a header to begin generating the table of contents
  Scroll to Top

  זהו חלק 2 של מדריך להקמת התוכנית. לנוחות מירבית רצוי להדפיסו, ולעבוד ולסמן מול העותק המודפס. 

  צוות תכנים ולו"ז

  מתוך הצוות המוביל יוקם צוות התכנים והלו"ז, צוות יעודי המעבד את כלל התכנים שמופו ויוצר מתוכם את לוחות הזמנים עבור שלוש השבועות הראשונים של התוכנית.

  דגשים:

  • אינטנסיביות מובנית: הימים אינטנסיביים במכוון לתלמידים בשבועיים הראשונים.
  • הפוגות (ספורט, אומנות, אוכל), מדי יום בשבוע הראשון לתוכנית.
  • אקלקטיות מובנית: הימנעות מנושא מוביל. אין קשר בין התכנים במהלך השבועיים הראשונים.
  • גמישות לוגיסטית: גמישות מלאה לפי העדפות הזמן והמינון של המתנדבים והאתרים.

  הכנת ההרצאות לתוכנית

  מיפוי מרצים – כלל הצוות המוביל: מיפוי קהילתי

  פנייה למרצה פוטנציאלי

  "כמעט כל אדם בוגר יכול לדבר במשך שעה על משהו שהוא יודע היטב: משהו שהוא עוסק בו, שלמד אותו, תחביב או אירוע שחווה"

  "מי את/ה מכיר/ה שעשוי להגיע להרצות בבית הספר?"

  כמקובל בעולם היזמי, סירוב אינו סופה של שיחה אלא שינוי בכיוון שלה. אם סורבתם, אל תסיימו את השיחה אלא בקשו פרטי קשר של אנשים אחרים אשר עשויים להסכים להרצות (בני משפחה, שכנים, קולגות, מכרים).

  משך הרצאה

  המפגש בן 45דק'. במקרים מיוחדים כסדנאות אינטראקטיביות ניתן לאפשר שעה וחצי, לבקשת המרצה ולשיקול דעת הצוות המוביל.

  שעת ההרצאה בשעות הלימוד הפורמלי בשכבה (לרב 8:00-13:00).

  היקף התנדבות

  היקף ההתנדבות גמיש ותלוי לגמרי בנוחות והזמינות של המתנדב. כל היקף יתקבל בתודה. כל מרצה יכול לתת הרצאה אחת או יותר. יש הורים שיתנו מספר הרצאות ברצף (כדאי לעודד זאת על ידי שאילת המתנדבים כמה הרצאות כיתות הם מוכנים לתת). מעטים יגיעו ליותר מיום אחד.

  דגשים למרצים
  • המפגש בן 45דק'. יש להכין הרצאה ל-30דק' ולאפשר שיח בן 15דק' עם התלמידים.
  • חשוב להכין הרצאה בוגרת ולא לרדד את התכנים בעבור התלמידים. עם זאת יש למעט בשימוש בז'רגון מקצועי ואם כן אז להסביר כל מילה לא מוכרת.
  • רצוי (אך לא חובה) להציג בהרצאה אתגרים הקשורים לתחום, כולל כאלה שטרם נמצא להם פתרון, על מנת לעודד תלמידים לחשוב על פיתוח מענה עבורם.
  • הטקסט במצגת דובר עברית (או ערבית) בלבד. סרטונים באנגלית ובשפות זרות אחרות מצריך כתוביות.
  • רצויה מצגת שעיקרה תמונות ומיעוטה מלל (כללי אצבע למצגת נגישה: בכל שקף תהא לפחות תמונה אחת ופונט בגודל של לפחות 32).
  • כל עזר פיסי אחר יתקבל בברכה.
  • הגעה עם המצגת על מחשב או דיסק-און-קי ו/או שליחת המצגת לצוות מראש
  • הגעה חצי שעה לפני מועד ההרצאה לבית הספר ובקשת הכוונה אצל השומר
  תכנים

  התכנים יכולים להיות כמעט כל נושא תחת השמש: מדע-טכנולוגיה, אומנות, חברה, סביבה, רפואה, היסטוריה, אהבת הארץ, תרבויות, חוק ומשפט, סיפור אישי משמעותי, מיומנויות חיים, יזמות, עסקים, תעשייה וכד'.

  אלו תכנים בכל זאת לא? יש להימנע משיעורים לימודיים ברוח בית ספרית, מטרת ההרצאות העשרה והנאה ולא שיעור שמטרתו ללמד תכני תוכנית לימודים.

  כמו כן, נמנע מסיבות מובנות ממיניות או אלימות גרפית (בהרצאות רפואיות או חברתיות יש לודא שאין תמונות גראפיות קשות), וכן מעניינים של אמונה (אסטרולוגיה, תפילה, רפואה אלטרנטיבית, תורת נסתר),
  תיאוריות קונספירציה (הנחיתה על הירח פוברקה, כדור הארץ שטוח, חיסונים גורמים לאוטיזם), ומפגשים בעלי אופי פוליטי מוצהר (יש עושר גדול של תכנים בלב הקונצנזוס ולא נרצה לצבוע את התוכנית כולה בצבעים שנויים במחלוקת בגין מפגש יחיד. מפגשים מסוג זה ניתן לקיים במועדים אחרים שלא במסגרת התוכנית).

  גודל קהל

  לרב כיתה (30-40 תלמידים). במקרים חריגים בלבד בהם המרצה הינו דמות מפורסמת או מומחה בתחומו נאפשר באופן נדיר קהלים גדולים יותר (שתי כיתות עד שכבה) או קטנים יותר (חצי כיתה) לבקשת המרצה ולשיקול דעת הצוות המוביל. נשתדל ככול הניתן להמנע מהרצאה לכלל השכבה.

  שיבוץ הרצאות בשבוע ראשון ושלישי – צוות תכנים ולו"ז

  סוגי ההרצאות

  את ההרצאות יש לחלק לשני סוגים: הרצאות עסקיות והרצאות העשרה. הרצאות עסקיות שעניינן יזמות עסקית, יזמות חברתית, תעשייה, מוטיבציה, התנהלות עם כסף, עיצוב, שיווק וכד' מיועדות לשבוע היזמות (שבוע שלישי). כל שאר הרצאות ההעשרה מיועדות לשבוע ההרצאות (שבוע ראשון). בעוד שהשבוע הראשון כולו על טהרת ההרצאות, השבוע השלישי כולל הרצאות ספורות ועל כן במקרה של עודף ניתן להעביר הרצאות עסקיות לטובת השבוע הראשון (אך לא להפך).

  מועד ההרצאה

  מועד ההרצאות גמיש ותלוי כמעט לגמרי בהעדפות ונוחות המרצים ובלבד שיתקיימו בשבוע הרלוונטי להן (ראשון או שלישי). יש להציג למרצים את השבוע הרלוונטי לבקש מהם לבחור יום/ימים מועדפים.

  היקף

  השבוע ראשון הוא על טהרת ההרצאות (5-6 הרצאות ופעילות הפגתית מדי יום).

  השבוע השלישי מאוכלס בדלילות בהרצאות (1-2 הרצאות ליום, עיקר ההרצאות בימים ד'-ו').

  פעילות הפגתית

  השבוע הראשון מאמץ במיוחד לתלמידים (באופן מכוון). על כן במהלך השבוע הראשון חובה שמדי יום תתקיים פעילות הפגתית ספורטיבית או אומנותית בת 1-1.5שע' שתשובץ במרכז היום (שעות שלישית-חמישית). הפעילות יכולה להיות מועברת על ידי מתנדבים או מורים לחנ"ג ואומנות. בשבוע השלישי רצוי לשלב פעילויות הפגתיות בימים ד'-ו' לטובת תלמידים שהקימו צוות-חברה.

  מורים מרצים

  רצוי להמנע מלשלב מורים כמרצים אלא אם מדובר בהרצאה מיוחדת ושונה מתחומי הלימוד של המורה
  (למשל, מורה המספר על המוטיבציה שלו כספורטאי אולטרא או מורה שביים סרט ומספר עליו)

  גודל הקהל

  ההרצאות הן בפורום כיתתי.

  הרצאות בגודל קהל חריג

  הרצאה כיתתית היא טובה מהרצאה בפורום של מספר כיתות או מהרצאה בפורום שכבתי בכל היבט: נוחות וקשב התלמידים, אינטימיות המפגש, היכולת לקיים דיון עם המרצה והיתכנות פחותה להפרעת הסדר.
  לכן נשתדל להמנע מהרצאות בפורום של יותר מכיתה.

  לעיתים נדירות יגיעו לבית הספר מרצים מפורסמים, מקצועיים ומצויינים שנרצה שמספר כיתות או כל השכבה תשמע בהרצאה בגודל קהל חריג. אלו היוצאים מן הכלל. אין לתאם יותר מהרצאה אחת ביום בגודל קהל חריג, רצוי בתחילת היום. הרצאה שכבתית מצריכה הערכות מיוחדת: על כל המחנכים להיות נוכחים, כל המחנכים מפוזרים בחלל ההרצאה (לא מרוכזים במקום אחד) ולצד תלמידיהם (רצוי לצד השובבים יותר). יש לודא שקיים חלל מפגש שיכול להכיל בנוחות את כל השכבה לכלל התלמידים וכי לכל התלמידים יש כסאות (לא ישיבה על רצפה או על שולחנות), ושהחלל מאוורר כראוי.

  "אודישנים"

  אין מפגש מקדים (אודישנים) למרצים. לכל היותר ניתן לצלצל למרצה ולשאול בנוגע להרצאה ואופן העברתה אם יש ספק לגבי התאמתה לתלמידים ולתוכנית. במידת ספק לגבי התאמת התכנים או אפשרות של גרפיות בוטה ניתן לבקש באופן מיוחד לעיין במצגת מראש, ואולם לרב לא נעשה כן.

  שילוב הרצאה של מתנדב בתכנית

  לצוות המוביל שיקול דעת מלא בנוגע לשילוב ההרצאות ואם מטעמים של תכנים, אילוצי זמן, תכנים דומים אחרים או התרשמות לא חיובית מהמרצה הפוטנציאלי בוחרים שלא להזמינו, הרי שזה בסדר גמור. חשוב כן להודות לכל מי שמתנדב להרצות. התודה תהא טלפונית לכל מי שהיה עימו שיח טלפונית ובכתב לכל מי שהציע להתנדב דרך מילוי הטופס דיגיטלי.

  תמהיל הטרוגני

  יש לצבוע את נושאי ההרצאות לפי אשכולות נושאים (מדע וטכנולוגיה, חברה ורוח, משפט, תרבויות, ארץ ישראל וכד'). יש לבנות ימים הטרוגניים ככול האפשר ולהמנע מלשבץ באופן עוקב הרצאות בנושאים דומים (תכנות וחומרה, רפואה וביוטק, מוסיקה ופיסול, תרבות יפן והעדה הדרוזית).

  העדר אחידות תכנים

  אין כוונה שכל תלמיד ישמע כל הרצאה. לכל כיתה תבנה מערכת נפרדת ובלבד שהיא הטרוגנית ומכילה תמהיל נושאים מגוון.

  הורה מרצה מול ילדיו

  יש הורים בעלי העדפה ברורה להרצות לפני ילדיהם. במקרים אחרים התלמידים יסכימו להשתתפות הוריהם ובלבד שלא יופיעו בפני כיתתם. יש לברר העדפה ולהתחשב בה.

  הרצאות גיבוי

  יש להכין שלוש הרצאות גיבוי במידה והרצאה מתבטלת במפתיע. אפשר בידי מורים מרצים.

  תיאום

  יש לתאם טלפונית עם כל מתנדב שנבחר להרצות. לבקש דוא"ל ולשלוח זימון בדוא"ל.

  אדיבות כלפי הקהילה

  לא כל המתנדבים ישולבו בתוכנית. עם זאת יש חשיבות ביצירת קשר ולהודות לכל מתנדב שלא נבחר ("תודה על הנכונות, יש לנו מתנדבים רבים השנה. אולי בשנה הבאה").

  הכנת הסיורים לתוכנית

  מיפוי אתרים – כלל הצוות המוביל: מיפוי קהילתי

  פנייה לאתר פוטנציאלי
  בפנייה למארחים פוטנציאליים, חשוב להבהיר שההתנדבות לארח היא בגמישות מלאה להעדפות הגוף המארח, מבחינת: יום, שעה, פעילות ומספר מתארחים.

  "האם אפשר להתארח במקום העבודה שלך"

  "איזה אדם או ארגון את/ה מכיר/ה שעשויים לארח את תלמידי בית הספר?"

  כמקובל בעולם היזמי, סירוב אינו סופה של שיחה אלא שינוי בכיוון שלה. אם סורבתם, אל תסיימו את השיחה אלא בקשו פרטי קשר של אתרים אחרים אשר עשויים להסכים לארח, אותם מכיר בן השיח שלכם או מכריו.

  הצגה בקצרה את התוכנית ובקשה להתארח. במידה ויש נכונות לארח תלמידים לברר:

  • מה ניתן לראות ולעשות במקום?
  • עלות: העדפה לכניסה חופשית (עלות מעל מ-25ש"ח לתלמיד תדחה בנימוס על הסף).
  • קיבולת: מס' התלמידים שיכולים להתארח ברגע נתון? (אירוח פחות מ-20 תלמידים ידחה בנימוס על הסף)
  • האם ניתן להגיע במספר פעימות (כל פעם אוטובוס)? כמה פעימות מוכנים לארח?
  • האם יש ימים מסויימים בשבוע (בתאריכים שנקבעו כשבוע הסיורים) שנוחים לאתר לארח?
  • האם יש שעות מסויימות (9:00-12:00) שנוחות לאתר לארח?
  • האם השטח סגור או פתוח (חשוף לממטרים)?
  • כתובת מדוייקת.
  • פרטי קשר של איש/אשת קשר.
  אתרים

  מקומות עבודה של הורים הם מקור שופע של אתרים בהם ניתן להתארח וללא עלות.

  עסקים קטנים ובינוניים סמוכים, מפעלים, בתי חולים, קמפוסים, שמורות טבע, בסיסים צהליים משטרה וכוחות ההצלה, יערות קק"ל שמורות טבע וגנים לאומיים, מתקני ספורט גדולים, מתקני אנרגיה ותשתית, אתרים עירוניים או ממשלתיים.

  עסקים זה לא רק הייטק: מלבד הייטק וביוטק, כל אתר תחת השמש. מחסנים, חממות, פסי ייצור, בתי חולים וטרינרים, בית משפט, מטמנת זבל, בקרת רמזורים, נחל משוקם, רפת וכד'.

  יש להמנע מביקורים בארגונים בעלי אופי פוליטי, באתרים שיש בהם סכנה סבירה לתלמידים (פציעה, הדבקות במחלה) או שיש בהם מראות קשים (משחטות וכד').

  יש להקפיד שיהיה לפחות אתר אחד שעוסק ביזמות חברתית. עמותות לרב מאד שמחות להציג את פעילותן ויודעות להעמיד לטובת הסיור פעיל מטעם שיציג את הערכים והצרכים שהביאו להקמת העמותה. סיורים אלה ניתן לתאם ללא עלות. רצוי שהסיור בעמותה יכלול פעילות אקטיבית מצד התלמידים לסיוע לעמותה המארחת. מרבית העמותות בהכנה מראש ישמחו לעשרות זוגות ידיים עוזרות של התלמידים המבקרים למשך שעה קלה (למשל באריזת מזון לנזקקים). 

  שיבוץ אתרים בשבוע שני – צוות תכנים ולו"ז

  הספק

  בשבוע הסיורים יש בממוצע 3 אתרים ביום (2-4). כל התלמידים יחוו כ-15-20 אתרים שונים בשבוע.

  העדר זיקה הרצאות

  אין כוונה שהאתרים יהיו בעלי קשר להרצאות מהשבוע הקודם.

  משך שהות באתר

  ימי הסיור הם "טעימות" ולא העמקה. גם אם אתר מרתק ועשיר בתכנים לא נשהה בו יותר משעה וחצי.

  מספר תלמידים מבקרים

  אוטובוס מכיל כ-50 מושבים ולרב מכיל כיתה וחצי. נעדיף אתרים שיכולים לקבל 50 תלמידים ומעלה. לעיתים נבחר בשני אתרים סמוכים היכולים לקבל מחצית מהתלמידים באוטובוס (ואם ניתן לאחר מכן נעשה רוטציה וכל מחצית תבקר באתר השני). נדחה על הסף אתרים שלא יכולים לקבל לפחות 20 תלמידים.

  העדר אחידות תכנים

  אין כוונה שכל תלמיד יבקר בכל אתר. לכל אוטובוס תבנה מערכת נפרדת ובלבד שהיא הטרוגנית ומכילה תמהיל נושאים מגוון.

  מיון אתרים לפי עלות

  על ההנהלה להחליט מראש האם יש תקציב לטובת כניסה לאתרים ומה גודלו (1000-0ש"ח), או שיוצאים רק לאתרים ללא עלות. במידה וגם נלקחים בחשבון אתרים בתשלום העלות לאתר לא תעלה על 25ש"ח לתלמיד.

  הפסקות אוכל

  יש להתחשב מדי יום זמן בצורכי הפסקות אוכל בנות רבע שעה וחצי שעה, רצוי בסמיכות לאתר.

  מיקום האתרים

  יש לאתר כתובת לכל אתר. עבור כל כתובת לחשב בוייז או Google maps לחשב את זמן הנסיעה אליו מבית הספר (בשעה 9 בבוקר). יש לחלק את האתרים לפי מרחק: אתרים  קרובים (עד חצי שעה נסיעה), בינוניים (עד שעה), ורחוקים (עד שעה וחצי).

  • יהיו לכל הפחות שלושה ימים יכללו אתרים קרובים בלבד.
  • יהיה לכל היותר יום אחד עם אתרים רחוקים.

  לקבץ אתרים לפי קירבה גיאוגרפית זה לזה וליצור תוכניות סיור בין אתרים סמוכים.

  בתי ספר על-אזוריים בהם התלמידים תלויים בהסעות חזרה הביתה לרב ימנעו מאתרים רחוקים בשל רצון להבטיח את שובם של התלמידים להסעותיהם.

  אתרי מבקרים
  • מיון אתרים לפי סוגם: יש להבחין בין אתרי מבקרים (תצוגות מוכנות ומדריכים מקצועיים) לאתרים שפותחים את שעריהם במיוחד בעבור תלמיד בית הספר. יש ליצור תמהיל עם העדפה דווקא לסוג השני (היות והוא אותנטי יותר).
  • לא ישובצו שני אתרי מבקרים ברצף באותו יום.
  מזג אויר
  • מיון אתרים לפי חלל המפגש: יש להבחין בין אתרים פתוחים שמזג אויר יכול לשבשם ובין אתרים סגורים עמידים לפגעי מזג אויר.
  • יש להכין שלושה סיורי גיבוי (או הפעלות גיבוי) במידה וסיור מתבטל במפתיע בגין מזג אויר או מסיבה אחרת. 
  אתרים קלים יחסית לתיאום

  חקלאות: חממות, רפתות, לולים, שדות חקלאיים – כל שנדרש הוא חקלאי\משק עם רצון טוב, מארחים ללא עלות, ניתן להביא קבוצות תלמידים גדולות או מספר קבוצות. עשוי להיות מושפע ממזג אויר.

  עמותות ומוסדות ללא כוונת רווח: לתת, לקט ישראל, יד שרה, זכרון מנחם וכד'.מעוניינים מאד בחשיפה לציבור ובמתנדבים חדשים. מארחים ללא עלות, לרב בעלי מתנדבים מטעמם שיכולים להציג את הארגון, מטרות חיוביות וערכיות (תמיכה בקשישים, חולים, חיילים בודדים, בע"ח, עולים חדשים ועוד), רצוי לשלב את הביקור בפעילות מעשית של התלמידים למען מטרות הארגון (אריזת חבילות מזון לנזקקים וכד').

  כוחות הבטחון וההצלה: בסיסי צה"ל (חיל אוויר, שריון וכד'), מד"א, איחוד הצלה, תחנות משטרה, מכבי אש, מג"ב. חלקם נעזרים במתנדבים צעירים (מד"א) או ערוכים לקיום ביקורים (חיל האויר). ללא עלות. ניתן להתרשם מדמויות מקצועיות לחיקוי ומהציוד המקצועי וכן להבין את האתגרים העומדים בפני הארגונים הללו. ניתן להביא קבוצות תלמידים גדולות או מספר קבוצות.

  כל הפרקטיקות

  הנחיית צוות מספר 7: כנס היזמות הסינגולרי (אירוע השיא) וסיום התוכנית

  לרשות היזמים הצעירים עומדים לפחות חודשיים (ולא יותר מ-3) להקמת הסטרטאפים שלהם. תחילת המהלך בהקמת צוות-חברה סביב רעיון ראשוני, עיקרו בעבודה עצמית של היזמים בליווי המנטורים שלהם, וסופו ב"כנס היזמות הסינגולרי" בו מציגים היזמים את תוצריהם בפני קהל גדול המגיע לבית הספר.

  לקריאה
  תוכן העניינים
   Add a header to begin generating the table of contents
   Scroll to Top