Asset 8

בית הספר

הסינוגלרי

הנחיית צוות מספר 1: היכרות עם התוכנית, היערכות מקדימה, מיפוי קהילתי

תוכן העניינים
  Add a header to begin generating the table of contents
  Scroll to Top

  זהו חלק 1  של מדריך להקמת התוכנית. לנוחות מירבית רצוי להדפיסו, ולעבוד ולסמן מול העותק המודפס. 

  אודות התכנית

  רוח התוכנית

  "בית הספר הסינגולרי" הינה תוכנית חינוכית יחודית, זוכת פרס חינוך ארצי לשנה"ל התשע"ח, שנוסדה בידי המדען ויזם החינוך ארז ליבנה לאחר שייצג את ישראל ב"אוניברסיטת הסינגולריות" בבסיס מחקר של נאס"א בקליפורניה.
  התוכנית פועלת בהצלחה יתרה מזה 5 שנים בבתי ספר יסודיים, חט"ב ותיכונים ברחבי ישראל. התוכנית הינה כלל-שכבתית ומתאימה לתלמידים במרחב רחב של גילאים ובכל רמות הלומד.

  מטרתה ליצור שינוי מעמיק וחיובי בתרבות הארגונית של בית הספר ולהכנס לשגרת בית הספר. מדי שנה שכבת הגיל שנבחרה תעבור את התוכנית מתוך מטרה שכל תלמידי ומורי בית הספר יוטבו ממנה במוקדם או במאוחר.
  "בית הספר הסינגולרי" נועדה להעצים לא רק את התלמידים אלא בראש ובראשונה את בתי הספר ולאפשר להם להקים בהצלחה את התוכנית באופן עצמאי ובלא תלות בגורם חיצוני, ועל כן היא מוקמת למן ההתחלה בידי צוות מוביל בית ספרי, עם ליווי והנחייה.

  לתוכנית יעדים רבים בזירות שונות:

  הלומדים נחשפים בתוך זמן קצר לשפע בלתי מצוי בהיקפו של עולמות תוכן חדשים וזוכים בכך להעשרה רב-תחומית עניפה. בנוסף הם נקראים להקים את הסטרט-אפ הראשון שלהם ורוכשים מיומנויות עבודת צוות ויזמות המקובלות בעולם העסקי. ההשפעה העיקרית על הלומדים היא בהגברת העצמאות ותחושת המסוגלות שלהם.

  התוכנית בנויה במטרה לחזק את הקשר שבין בית הספר לקהילתו, הן עם הורי התלמידים והן עם העסקים והארגונים הסובבים אותו ולייצר יחסים קהילתיים ארוכי טווח המעשירים ותומכים בבית הספר. הפעלת התוכנית מניבה לרב לבתי הספר שימת לב תקשורתית חיובית ביותר.

  צוות המורים בבית הספר לומד מתוך התנסות כיצד להקים את התוכנית ואת היסודות החינוכיים העומדים בבסיסה. למידה זו מניבה לרב לאחר מספר שנים תוכניות חדשות ברוח "בית הספר הסינגולרי", אותן יזמו המורים באופן עצמאי. לאחר ליווי בן כשנתיים, הידע בו משתלם הצוות הבית ספרי מצטרף לחוכמה הארגונית של בית הספר עד למצב של עצמאות מלאה של בית הספר בהקמת התוכנית ללא צורך בהנחייה נוספת.

  מידע נוסף:

  הקלידו "בית הספר הסינגולרי" ב-YouTube

  אתר התוכנית – singularity-school.com


  ליצירת קשר:

  מייסד התוכנית ארז ליבנה 050-3834022

  מבוא

  מהי סינגולריות?

  סינגולריות היא מושג שכדאי להכיר, ובעיקר עכשו, במאה ה-21. מקורו של המושג סינגולריות (Singularity) בעולם הפיסיקה. כשפיסיקאים מדברים על סינגולריות הם מתכוונים לאירועים רבי עוצמה וכה קיצוניים שאין למדע עדיין את היכולת המתמטית להסביר אותם, למשל: חורים שחורים ואירוע יצירת היקום במפץ הגדול. בענף חקר עתידים, שאלו עתידנים את מושג הסינגולריות בכדי לתאר אירועים של קידמה כה משמעותית וקיצונית שהם מהווים אירועי אל-חזור בהיסטוריה. אלו אירועים אשר יש בהם חידוש טכנולוגי משמעותי, לצד השלכות חברתיות ומוסריות על כלל האנושות, ההיסטוריה האנושית ידעה אירועי פריצת דרך, למשל: המצאת הדפוס, גילוי האנטיביוטיקה, מנוע הקיטור, המצאת המחשב, הקמת רשת האינטרנט ופיתוח הסמרטפונים. אלו היו אירועים נדירים, אולם עתה אנו חיים בתקופה של תמורות. מעולם בתולדות האנושות הקידמה לא נעה מהר כל כך. אירועים סינגולרים שבפעם התרחשו בהפרשים של מאות שנים מתרחשים כל מספר שנים. בידינו טלפונים סלולריים שהם מחשבים חזקים יותר מהמחשב שהנחית את האדם הראשון על הירח. לילדים ונוער יש גישה ליותר מידע ממה שהיה נגיש לפרופסורים לפני עשורים ספורים. גנטיקה ובינה מלאכותית מביאים עימם בשורות מרחיקות לכת טכנולוגית אך גם מאתגרים אותנו מוסרית. זוהי תקופה מרגשת וראשונה מסוגה בתולדות האנושות, אך גם מבלבלת מאד. איך חיים במציאות של שינוי מתמיד? בכדי להיות מוכנים למאה ה-21 עלינו להיות במוכנות מתמדת לקידמה, על השלכותיה הטכנולוגיות והחברתיות. עלינו לסגל חשיבה סינגולרית. ברוכים הבאים ל"בית הספר הסינגולרי".

  בית הספר הסינגולרי

  את התוכנית ייסד המדען ויזם החינוך ארז ליבנה על בסיס דגם אוניברסיטת הסינגולריות (Singularity University), פורום יזמות יוקרתי ובינ"ל הממוקם בבסיס מחקר של סוכנות החלל האמריקאית נאס"א, בו ייצג את מדינת ישראל.

  התוכנית נחלקת לשני שלבים עיקריים: בשלב הראשון מתקיים מרתון חינוכי אינטנסיבי בן שלושה שבועות בו התוכנית מחליפה כליל את שגרת הלימודים של שכבת לימוד נבחרת.  במהלך אותם שלושת השבועות, כל שבוע מועבר באמצעות  מתודה חווייתית שונה, כאשר השילוב בין המתודות השונות פותח בפני התלמידים צוהר לכיווני חשיבה, יצירה ופעולה. הלימוד הוא רב-תחומי ועל כל נושא תחת השמש ממדעים ואומנויות וכלה בתרבויות ואקטיביזם חברתי. השלב השני מוקדש לעבודה תהליכית הממוקדת במבנה למידה מוכוונת פרוייקטים מעמיק (PBL), התלמידים הופכים ליזמים, לומדים להוציא מן הכח אל הפועל רעיונות מקוריים שלהם, מיישמים הלכה למעשה את עיקרי היזמות ונקראים להקים את הסטרטאפ הראשון בחייהם.

  מייסד התוכנית

  ארז ליבנה, מדען מוסמך מכון ויצמן, חוקר עתידים, יזם ביוטק ואיש חינוך. מייסד חברת הביוטק Vecoy, יועץ ומרצה בנושאי טכנולוגיות מתקדמות לארגונים גדולים, כנסים ובכנסת. בעשייתו החינוכית, ייסד את תוכנית "בית הספר הסינגולרי" הפרושה ברחבי ישראל, אשר עליה קיבל פרס חינוך ארצי לשנה"ל התשע"ח. כמו כן ייסד את תוכנית "חושבים עתיד" זוכת תחרות ארצית של אגף המו"פ במשרד החינוך, שימש חבר בצוות ההקמה של התיכון היחודי דרור גליל "בית הספר למקצועות המחר" וכן שימש חבר בועדה המדעית של פארק קראסו למדע בב"ש. ליבנה ייצג את ישראל בתוכנית אוניברסיטת הסינגולריות שמטרתה הקמת פרוייקטים גלובליים שיעודם שינוי העולם לטובה. את עקרונות הגישה החדשנית לה נחשף הוא מלמד ומיישם לקידום עשייה משמעותית, מצויינות וערכים במערכת החינוך.

  היערכות מקדימה מצד ההנהלה

  "בית הספר הסינגולרי" יוצר שינוי מעמיק וחיובי בתרבות הבית ספרית. הצלחת המהלך מחייבת את התגייסות של ההנהלה והצוות. לפני כניסה לתוכנית על ההנהלה להבין ולהערך למה שידרש מבית הספר במהלך התוכנית:

  כללי

  • ההנחייה מיועדת ללמד את צוות בית הספר כיצד להגיע לעצמאות בהקמה והפעלה של התוכנית. על כן הקמת התוכנית היא בידי צוות בית הספר בליווי המנחה.
  • התוכנית היא שכבתית לכלל תלמידי השכבה, בכל רמות הלומד. הנהלת בית הספר בוחרת את השכבה מיועדת (התוכנית פועלת בבתי ספר יסודיים ועד תיכונים ומתאימה לכיתות ד'-י"ב).

  צוות

  • יש למנות מנהל תוכנית מצוות בית הספר לריכוז התוכנית. על מנהל התוכנית צריך לתת את הסכמתו לתת את מספר הטלפון שלו למשתתפים בתוכנית (מנטורים ותלמידים).
  • בחירת צוות מוביל המקים את התוכנית. הצוות יכלול לכל הפחות את מחנכי כיתות השכבה. עבודת הצוות המוביל תחל חודשיים לפני פתיחת התוכנית.

  מערכת שעות

  • הקצעת זמן הקמה של התוכנית לצוות המוביל בשעות הפורמליות. הקמת התוכנית בידי הצוות דורש מאמץ ורצוי לתגמל את הצוות המוביל בשעות ריכוז או גמול במידה וניתן.
  • יש לבחור שלושה שבועות רצופים בהם חדלה כליל תוכנית הלימודים הפורמלית. לתלמידים לא יהיו שיעורים, מבחנים או מטלות בית (גם מטלות רשות) במהלך תקופה זו. על תקופה זו להקבע בחלון הזמן שבין סוף חגי תשרי ועד סוף ינואר.
  • בחירת שעתיים רצופות שבועיות (שעות סינגולריות) אשר יתקיימו במשך 8 שבועות החל מהשבוע הרביעי לתוכנית ועד סופה. שעתיים אלה הן רוחביות במערכת מתקיימות בכל השכבה באותו הזמן. השעות הן שעות פורמליות עם מורה נוכח במערכת. רצוי לשבצן במערכת ביום ו'. אם הדבר לא מתאפשר, רצוי בשעתיים הראשונות של אחד מימות השבוע (שעות אלו יקלו על הגעת מנטורים לבית הספר במידה ויבחרו בכך).
  • יש לעדכן את צוות המורים להערך מראש ללימוד חומר תוכנית הלימודים בשלושה שבועות פחות, וכן את המורים המלמדים בשעתיים הסינגולריות במערכת. להצלחת התוכנית, חשוב להמנע מהעלאת נטל הלימודים והמבחנים על התלמידים לאחר סיום התוכנית.
  • השבוע השני והשלישי של התוכנית מצריכות זמינות ותשומת לב מלאה של המחנכי השכבה ועל כן יש לפנות את אותם ממחויבויות בשכבות אחרות במהלך שבועות אלו. רצוי לקבוע את מועד פתיחת התוכנית תוך התחשבות באירועי יציאה של שכבות אחרות לטיולים/גדנ"ע/מסעות לחו"ל וכד' שכן אז חסרונם של המחנכים לא יצריך מילוי מקום.
  • קביעת מועדים: פתיחת תוכנית, תאריך כנס סיום תוכנית (אשר יתקיים לכל המאוחר לפני יציאה לחופשת הפסח), שלוש פגישות צוות הקמה לפני פתיחת התוכנית, פגישת צוות לסיכום עד שבועיים מסיום התוכנית. פגישות ההנחייה של הצוות המוביל הן בנות שעתיים כל אחת.

  מינהלות נוספות

  • קביעת מיקום כנס סיום. על המיקום להיות חלל סגור (לא רחבה חיצונית) ויחיד (לא כיתות או מסדרונות). למשל אולם התעמלות.
  • כינוס אסיפת הורים לכלל הורים תלמידי השכבה המיועדת. רצוי לשלב עם אסיפת ההורים לפתיחת שנה"ל. יש לקיימה לפחות חודש לפני פתיחת התוכנית לצורך עדכונם וגיוסם של ההורים לתוכנית כמתנדבים. נוכחות גבוהה של ההורים חיונית להצלחת התוכנית ועל כן יש להפיץ את דבר האסיפה במירב ערוצי התקשורת עם ההורים. במהלך אסיפת ההורים ימסרו להורים עלונים המסבירים את רוח התוכנית הכוללים טופס נכונות להתנדב. הטפסים יאספו במהלך המפגש. בתום אסיפת ההורים ישלח לכלל ההורים שאלון מיפוי קהילתי.
  • קבלת החלטה עקרונית האם להקצות לטובת הסיורים קופה קטנה עבור דמי כניסה לאתרים (בעלות של עד 25ש"ח לתלמיד) או לחלופין להקים את תוכנית הסיורים על בסיס אתרים ללא עלות כניסה (ניתן בהחלט).
  • במידה ובוחרים לחסוך בעלויות היסעים של שבוע הסיורים, ניתן לקצרו ביום ולהקדים את השבוע השלישי בכך שיתחיל ביום ו' של השבוע השני. יש לקבל החלטה על כך מראש. כמו כן, בהנתן אתרים סמוכים ניתן לקיים יום אחד של סיורים רגליים בסביבת בית הספר.

  מיפוי קהילתי

  פעילות מיפוי קהילתי היא הפעילות המקדימה החשובה ביותר לתוכנית וכן המאומצת ביותר ועל כן
  חשוב שכל הצוות המוביל ישתף פעולה בהפעלתו.
  המיפוי הקהילתי הינו מהלך שאורכו כחודשיים לפני תחילת התוכנית. ניתן להסתייע בהנהגתההורים.

  אחד המשאבים הגדולים ביותר של בתי ספר, שלרב אינו מנוצל היטב, הוא הקהילה הסובבת אותו, ובתוכה ביחוד קהילת ההורים. הקהילה מורכבת מאלפי אנשים בעלי ידע מקצועי ואישי מגוון עימו הם יכולים להביא תוכן וערך רב לבית הספר אם יוזמנו לתרום באופן אשר יהיה מותאם לצרכי בית הספר. לצד עושר התכנים והקשרים, אין לערך הרב הזה עלות כספית מכיוון שמתנדבים קהילתיים ובעיקר ההורים, רוצים את החינוך הטוב ביותר בבית הספר ולא מבקשים בעבורו תמורה. נזמין את הקהילה לתרום בארבעה אופנים אפשריים:

  • מרצים
  • מארחים באתרים
  • מנטורים (מלווים בפרוייקט PBL יזמי)
  • תומכים לוגיסטיים
  יעדי מיפוי קהילתי

  מספר ההרצאות, האתרים לסיור והמנטורים שיש להכין לטובת התוכנית תלוי במספר התלמידים בשכבה ובמספר ימי הלימוד בשבוע. בהנתן צוות מוביל המורכב ממחנכי השכבה בלבד (המינימום הנדרש), בקירוב כל מחנך יגייס מן הקהילה לטובת התוכנית: 25 מרצים, 15 אתרי סיור ו-8 מנטורים. כל מחנך יפעל קודם כל מול קהילת הורי כיתתו הודות לקשר האישי עימם. לאחר מיצוי מעגל הכיתה, הפנייה תורחב למעגלי השכבה, כלל-בית הספר, ומחוץ לקשר לבית הספר. יעדים אלו נשמעים לרב בלתי מושגים בשנה הראשונה ליישום התוכנית, ואולם בעבודת צוות נכונה, לא רק שהיעדים מושגים אלא אף עוקפים אותם (והדבר רצוי .כאשר נהנים מעודף של תכנים ניתן לבחור את המיטב).

  יעדים עבור בית ספר המתקיים 6 ימי לימוד (בקירוב):

  מספר תלמידים מספר כיתות מספר הרצאות מספר מרצים מספר סיורים מספר

  אתרים

  מספר מנטורים
  35 1 30 20-30 18 15-18 8
  70 2 60 40-60 18 15-18 16
  105 3 90 60-90 36 25-36 23
  140 4 120 80-120 54 35-54 31
  175 5 150 100-150 72 50-72 39
  210 6 180 120-180 72 50-72 47
  245 7 210 140-210 90 60-90 54
  280 8 240 160-240 108 75-108 62

  יעדים עבור בית ספר המתקיים 5 ימי לימוד (בקירוב):

  מספר תלמידים מספר כיתות מספר הרצאות מספר מרצים מספר סיורים מספר

  אתרים

  מספר מנטורים
  35 1 25 17-25 15 10-15 8
  70 2 50 35-40 15 10-15 16
  105 3 75 50-75 30 20-30 23
  140 4 100 70-100 45 30-45 31
  175 5 125 85-125 60 40-60 39
  210 6 150 100-150 60 40-60 47
  245 7 175 115-175 75 50-75 54
  280 8 200 135-200 90 60-90 62
  מעגלי הקהילה אליהם נפנה

  מעגל ראשון (הכרחי):

  • הורי תלמיד הכיתה (למחנכים) ומעגלי השייכות שלהם (מכרים).
  • הורי תלמידי השכבה המיועדת לתוכנית, ומעגלי השייכות שלהם (מכרים).
  • כלל צוות בית הספר: בני/בנות זוג, משפחה, שכנים ומכרים.

  מעגל שני (רצוי):

  • כלל הורי תלמידי בית הספר ומעגלי השייכות שלהם (מכרים).
  • עסקים קטנים-בינוניים, מפעלים, גופי אקדמיה, עמותות, צבא כוחות הבטחון וההצלה.
  • הציבור הרחב – רשתות חברתיות.
  פנייה דיגיטלית להורים

  שאלון דיגיטלי ישלח להורים בכל הערוצים הדיגיטליים (ובהם ווטסאפים כיתתיים, מערכת משוב וכד').
  השאלון ישלח בערב אסיפת ההורים השכבתית
  שם מוצגת התוכנית בפניהם. יש לבקש מההורים למלא באותו הערב, וכל אחד משני ההורים מתבקש למלא בנפרד.

  פנייה טלפונית להורים

  מיד לאחר כינוס אסיפת ההורים השכבתית, על כל מחנכי השכבה לפנות טלפונית לכל הורי התלמידים בכיתם. רצוי לתאם שיחה טלפונית עם שני ההורים יחד. ראשית לפנות להורים שהביעו נכונות להתנדב, ובהמשך לשאר ההורים, וליידע אותם שהורים רבים כבר מעורבים והם מתבקשים אף הם לקחת חלק בתוכנית.

  פנייה נוספת בעלונים מודפסים

  השאלונים הדיגיטלים יודפסו וימסרו בשני עותקים לכל אחד מתלמידי השכבה. לתלמידים הם ניתנים כמטלה, להשיבם ממולאים בידי ההורים. יש לציין בפני התלמידים ועל גב השאלון שהורה שהשיב דיגיטלית או טלפונית, פטור ממילוי חוזר.

  גיוס הקהל הרחב
  • הפצה דיגיטלית של השאלון הדיגיטלי בקרב הורי השכבות האחרות בבית הספר.
  • פנייה בפייסבוק תוך הזמנה לשתף (דף ביה"ס, קבוצות ישוביות, דפי חברי הצוות).
  • פנייה בקבוצות ווטסאפ תוך הזמן לשתף (קבוצות כיתתיות, קבוצות ישוביות וכד').

  הפנייה כוללת הסבר תיאור מתומצת בן פיסקה על התוכנית וקישור לטופס דיגיטלי.

  פנייה טלפונית לארגונים

  פניות יזומות לארגונים בעיר וסביבתה הקרובה (עסקים, מפעלים, עמותות, גופי ציבור).

  דגשים
  • התוכנית רב-תחומית ונמנעת במכוון מנושא מוביל. יש לשאוף לתמהיל תכנים הטרוגני ועשיר ככול הניתן.
  • בין מטרותיה של התוכנית הידוק הקשר של בית הספר עם קהילתו על ידי היכרות אישית עם עיסוקי ההורים ותחביביהם, והיכרות עם העסקים והארגונים הסובבים את בית הספר.
  • מטרתנו לגייס מגוון רחב של מודלים לחיקוי ולהפגישם עם התלמידים.
  • הנאה אינה תוצר לוואי רצוי של התוכנית, אלא ערך של התוכנית. נהפוך את ביה"ס למהנה ולמקום שתלמידים ירצו להגיע אליו.

  כל הפרקטיקות

  הנחיית צוות מספר 7: כנס היזמות הסינגולרי (אירוע השיא) וסיום התוכנית

  לרשות היזמים הצעירים עומדים לפחות חודשיים (ולא יותר מ-3) להקמת הסטרטאפים שלהם. תחילת המהלך בהקמת צוות-חברה סביב רעיון ראשוני, עיקרו בעבודה עצמית של היזמים בליווי המנטורים שלהם, וסופו ב"כנס היזמות הסינגולרי" בו מציגים היזמים את תוצריהם בפני קהל גדול המגיע לבית הספר.

  לקריאה
  תוכן העניינים
   Add a header to begin generating the table of contents
   Scroll to Top