סינגולריות | שם בית ספר

ימים עד כנס היזמים הסינגולרי 10.3.2020

שם בית הספר תכנית הסינגולריות

משפט ברוכים הבאים. תודה ובהצלחה!

שם מנהל/ת בית הספר

0
יזמים
0
חברות
0
חברי צוות
0
הרצאות
0
סיורים
0
מתנדבים

סינגולריות על קצה המזלג

סינגולריות היא מושג שכדאי להכיר, ובעיקר עכשו, במאה ה-21.

מקורו של המושג סינגולריות (Singularity) בעולם הפיסיקה. כשפיסיקאים מדברים על סינגולריות הם מתכוונים לאירועים רבי עוצמה וכה קיצוניים שאין למדע עדיין את היכולת המתמטית להסביר אותם, למשל: חורים שחורים ואירוע יצירת היקום במפץ הגדול.

בענף חקר עתידים, שאלו עתידנים את מושג הסינגולריות בכדי לתאר אירועים של קידמה כה משמעותית וקיצונית שהם מהווים אירועי אל-חזור בהיסטוריה. אלו אירועים אשר יש בהם חידוש טכנולוגי משמעותי, לצד השלכות חברתיות ומוסריות על כלל האנושות, למשל: המצאת הדפוס, גילוי האנטיביוטיקה, מנוע הקיטור, המצאת המחשב, הקמת רשת האינטרנט ופיתוח הסמרטפונים.

אנו חיים בתקופה של תמורות, מעולם בתולדות האנושות הקידמה לא נעה מהר כל כך. אירועים סינגולרים שבפעם התרחשו בהפרשים של מאות שנים מתרחשים כל מספר שנים. זוהי תקופה מרגשת וראשונה מסוגה, אך גם מבלבלת מאד, איך חיים במציאות של שינוי מתמיד?

בכדי להיות מוכנים למאה ה-21 עלינו להיות במוכנות מתמדת לקידמה על השלכותיה הטכנולוגיות והחברתיות ולסגל חשיבה סינגולרית. ברוכים הבאים ל"בית הספר הסינגולרי".

"בית הספר הסינגולרי" הינה תוכנית פדגוגית פורצת דרך וזוכת פרס חינוך ארצי לשנה"ל התשע"ח. התוכנית הינה תוכנית כלל שכבתית הפועלת בהצלחה ברחבי הארץ מזה 5 שנים ומיועדת לכל רמות הלומדים מיסודי ועד תיכון (גילאי 10-18).את התוכנית ייסד המדען ויזם החינוך ארז ליבנה על בסיס דגם אוניברסיטת הסינגולריות (Singularity University), פורום יזמות יוקרתי ובינ"ל הממוקם בבסיס מחקר של סוכנות החלל האמריקאית נאס"א, בו ייצג את מדינת ישראל.

התוכנית נחלקת לשני שלבים עיקריים:

בשלב הראשון מתקיים מרתון חינוכי אינטנסיבי בן שלושה שבועות בו התוכנית מחליפה את שגרת הלימודים של שכבת לימוד נבחרת.  במהלך אותם שלושת השבועות, כל שבוע מועבר באמצעות מתודה חווייתית שונה, כאשר השילוב בין המתודות השונות פותח בפני התלמידים צוהר לכיווני חשיבה, יצירה ופעולה.

השלב השני מוקדש לעבודה תהליכית ממוקדת במבנה למידה מוכוונת פרוייקטים (PBL), והתלמידים לומדים את עיקרי היזמות ונקראים להקים את הסטרטאפ הראשון שלהם.

ארז ליבנה, מדען מוסמך מכון ויצמן, חוקר עתידים ויזם חינוכי, מייסד  תוכנית "בית הספר הסינגולרי" הפרושה ברחבי ישראל, אשר עליה קיבל פרס חינוך ארצי לשנה"ל התשע"ח. כמו כן ייסד את תוכנית "חושבים עתיד", שימש חבר בצוות ההקמה של התיכון היחודי דרור גליל "הבית ספר למקצועות המחר" וכן חבר בועדה המדעית של פארק קראסו למדע.

ליבנה ייצג את ישראל בתוכנית אוניברסיטת הסינגולריות שמטרתה הקמת פרוייקטים גלובליים שיעודם שינוי העולם לטובה. את עקרונות הגישה החדשנית לה נחשף הוא מלמד ומיישם לקידום עשייה משמעותית, מצויינות וערכים במערכת החינוך.

מעורבות קהילתית - הזמנה להתנדב

תכנית הסינגולריות מבוססת על מתנדבים, בדרך כלל הורים אך גם חברי קהילה אחרים, שתורמים באמצעות הרצאות השראה, ארוח סיורי השראה, מנטורינג של צוותי היזמים-תלמידים, וסיוע לצוות הלוגיסטי.

חמשת השלבים של התכנית

מצגת פתיחת שבוע היזמות

מצגת פתיחת שבוע היזמות

מצגת פתיחת שבוע היזמות

טופס בחירה

פעילות הפגתטית

מצגת פתיחת שבוע היזמות

מצגת פתיחת שבוע היזמות

תוכניות | הרצאות, סיורים, יזמות

גלריית החברות

בתחילת שלב היזמות, נעלה לכאן את רשימת החברות שיקימו התלמידים-יזמים השנה. לקראת כנס היזמים הסינגולרי יוצגו המוצרים שיפתחו היזמים.

0915061d-ae15-4728-98c8-b0e1d362ce3e-780x405

גשם של רעיונות סינגולריים מציף את ישראל – וזה מבורך

״כל אחד יודע שהגאונות נמצאת בפשטות- ולפעמים הדרך הכי טובה לרעיון פורץ דרך לא צריך להגיע אחרי שנים רבות של מחקר אלא מהילדים של כולנו שיודעים לא רע בכלל איך להפוך את העולם לטוב יותר״ | רקפת פרא, The Positive חדשות חיוביות

לקריאה
יום-שיא-הרצוג

סרטון: כנס יזמים מסכם – "בית הספר הסינגולרי" | ברנקו וייס הרצוג, בית חשמונאי

היזמים הצעירים עמלו חודשים, ימים ולילות, לקראת רגע השיח – כנס היזמים בו הם הציגו את המיזמים שלהם. הכירו כמה מהם.

לקריאה
20841004_1501426439924956_7929211567679503878_n

חינוך אחר: “פרויקט בית הספר הסינגולרי פשוט מרעיד את המערכת המיושנת"

בית הספר התיכון קופטאן חלבי יהפוך לבית ספר סינגולרי בתחילת 2020. על מה מדובר, כמה פרויקטים כאלה פועלים ברחבי הארץ, ומי הרוח החיה מאחורי הכל?

לקריאה
dscn2024

מה לארכיון ולביצת ספר סינגולרי?

״במסגרת מיזם "בית ספר סינגולרי" הגיעו לארכיון תלמידי בי"ס עין גנים שכבה ה'. במהלך הלימודים בתוכנית התלמידים נחשפים לתחומי דעת שונים. הם מבקרים בחברות מסחריות, מוסדות מחקר ותרבות, מפעלי תעשייה שלא היו פוגשים בהם ללא התוכנית. בעבודת גמר הם יפתחו ראיון חדשני ואף מהפכני לטובת הקהילה״ | ארכיון פתח תקווה

לקריאה
תמונה-לכתבת-נשר-לבקש-אישור

בית הספר “גלילות” בנשר – זוכה פרס חינוך ארצי לשנה”ל תשע”ח

בית הספר גלילות בנשר זכה בפרס היוקרתי בשל פיתוח תכנית חינוכית ייחודית – ״סינגולריות״ – פיתוח יזמות וחדשנות בקרב תלמידי בית הספר והקהילה. התכנית מקדמת מיומנויות חקר מסדר חשיבה גבוה, למידת עמיתים ויזמות חברתית וקהילתית.

לקריאה

לומדים מחוץ לקופסה? פרויקט בית הספר הסינגולרי בנשר הוצג למשרד החינוך

תכנית “בית הספר הסינגולרי” של בית הספר היסודי “גלילות” בעיר נשר, זכתה השבוע להכרה ולהערכה מצד גורמים בכירים במשרד החינוך.

לקריאה