השבוע השלישי: יזמות | הנחיות למחנכים

picblank

מטרת שבוע היזמות

בשבוע היזמות התלמידים יעברו תהליך בו הם יגדירו את המיזם שלהם. עליהם לעבור תהליך שתחילתו בבחירת נושאי העניין וסופו בצוות שהתגבש סביב בעיה עם פתרון ספציפי אותו רוצים להוציא לפועל.

שלבי השבוע

ביום ראשון: כיכר העיר וחלוקה לקבוצות

פעילות "כיכר העיר" התלמידים מתחילים להיזכר בכל התכנים אותם שמעו בשבועיים האחרונים בהרצאות ובסיורים. באמצעות קישור יבחרו 2 הרצאות ו-2 סיורים שסקרנו ועניינו אותם במיוחד.

בתום היום הראשון השכבה תחולק לקבוצות מעורבות שיקראו "סינגולרית 1" "סינגולרית 2"…

כל מחנך/ת ילווה וידריך קבוצה סינגולרית אחת לאורך כל השבוע.

יום שני: הקמת חברות, מיפוי בעיות ומציאת פתרונות רבים

התחנה הראשונה בתהליך (יום שני) הוא מערך השיעור שנקרא "מיפוי בעיות" (שמש אסוציאציות) מטרת פעילות זו היא לחשוב על בעיות רבות שקיימות בתחום שאותו בחרנו. השלב הבא בתהליך הוא מחשבה על פתרונות רבים ככל האפשר לבעיות שזוהו בשלב הקודם. ואח"כ המשתתפים בוחרים רעיון ומנסים לגבש סביבו צוות ובודקים עד כמה הם יודעים לתקשר טוב את הרעיון.

בנקודה זו, רוב המשתתפים כבר מגובשים לקבוצות עבודה עם בעיה ופתרון בתחום עניין ספציפי, ייתכנו מספר משתתפים שאינם מוצאים את עצמם עדיין בצוות, או צוותים ללא רעיון.

בכל שלב בו נרקמת חברה קטנה של תלמידים על המחנך המלווה לסמן לעצמו ולעדכן את אחראי/ת המנטורים כדי שיוכלו לבדוק איזה מנטור יכול להתאים ולקדם את החיבור ביניהם.

ימים שלישי – חמישי

כל קבוצה/חברה מקדמת את המיזם הספציפי שלה.

יום רביעי ויום חמישי

בימים אלה משובצות בלו"ז סדנאות בנושאים שונים.

בשיעורים של המחנכים, לאחר שבתחילת השבוע העברנו את מערכי הבסיס (מיפוי בעיות, המסעדה, נאום מעלית), ניתן לבחור בין "כובעי חשיבה" / "אתם הולכים להקים עיר". אך חשוב להרגיש את הקבוצה ואם יש צורך לחזור אחורה/ לתת יותר זמן לעבודה עצמית או במקביל לעבוד יותר ממוקד עם אלו שעדיין לא חברו לקבוצה, זה דוחה את המערכים וחשוב יותר לקדם אותם לקראת עבודה עצמאית.

לאפשר לקבוצה זמן עבודה עצמית להתחיל כבר להמציא שם לחברה/ למוצר, לוגו, הסבר קצר של המיזם, להתחיל לבנות מצגת וכל מה שיספיקו יהיה מבורך ויהווה פתיחה טובה לשבועות הבאים.

בסוף יום חמישי

נקיים שיחת סיכום של המחנכים בקבוצות עם הנחיות לתלמידים להמשך עבודה בשיעורים "צבועים" במערכת (ימי שני שיעורים 1-2).

בסיום השבוע

בסיום השבוע אנחנו צריכים לכוון ש

הרוב הגדול של תלמידי השכבה כבר יודעים לאלה קבוצה/חברה הם משתייכים

לכל קבוצה/חברה יש מיזם עם בעיה ופתרון מוגדרים

כל קבוצה מלווה ע״י מנטור

יש קבוצת ווטסאפ לכל קבוצה, בהשתתפות חברי הקבוצה, המנטור והמחנך